Järjestöjen yhteystiedot Marrakechin kokouksen aikaan

Oheiseen listaan on koottu suomalaisten ympäristö-, nuoriso- ja kehitysjärjestöjen asiantuntijat, jotka seuraavat YK:n ilmastoneuvotteluja paikan päällä Marokon Marrakechissa tai Suomesta käsin.

Seuraavat ilmastoneuvotteluja Marrakechissa, Marokossa

Hanna Aho
Suojeluasiantuntija, Suomen luonnonsuojeluliitto
hanna.aho@sll.fi
+358 40 660 5788
- Vahingot ja menetykset, LULUCF, REDD+, neuvottelujen yleiskuva
- Marrakechissa 14.-19.11.

Sanna Autere
Viestinnän asiantuntija, Kepa
sanna.autere@kepa.fi
+358 50 317 6721
- Ilmastoneuvotteluihin liittyvä viestintä ja mediayhteydet, haastattelupyynnöt
- Marrakechissa 12.-21.11.

Tuuli Hietaniemi
Asiantuntija, ilmastonmuutos, Kepa
tuuli.hietaniemi@kepa.fi
+358 50 317 6686
- Ilmastorahoitus, neuvottelujen yleiskuva
- Marrakechissa 12.- 21.11.

Leena Kontinen
Ilmastokampanjavastaava, Maan ystävät
leena.kontinen@maanystavat.fi
+358 44 204 0834
- Marrakechissa 6.-13.11.

Kaisa Kosonen
Ilmasto- ja energiavastaava, Greenpeace
kaisa.kosonen@greenpeace.org
+358 50 368 8488
- Ilmastoneuvottelujen kokonaisuus
- Marrakechissa 5 - 18.11.

Katri Ylinen
Nuorten ilmastodelegaatti, Allianssi
katri.ylinen@gmail.com
+358 44 987 1966
- nuorten ääni ilmastopolitiikassa
- Marrakechissa 3- 21.11.


Seuraavat ilmastoneuvotteluja Suomessa

Niklas Kaskeala
Puheenjohtaja, Protect Our Winters Finlands
powfinland@gmail.com
050 586 6422

Kaarina Kolle
Ilmastoasiantuntija, WWF
kaarina.kolle@wwf.fi
+358 50 591 3072

Sarianna Mankki
Hallituksen jäsen, 350 Suomi
sarianna@350suomi.org
050 369 5680
- Energiakysymykset

Bernt Nordman
Toiminnanjohtaja, Natur och Miljö
bernt.nordman@naturochmiljo.fi
045 270 0313

Paula Sankelo
Puheenjohtaja, Ilmastovanhemmat
puheenjohtaja@ilmastovanhemmat.fi
050 409 3395

Leo Stranius
Toiminnanjohtaja, Luonto-Liitto
leo.stranius@luontoliitto.fi
040 754 7371